PAYLAŞ
KAYDIR

BLOG

MARKA HAKLARI NEDEN ÖNEMLİDİR?

  • 343 Görüntüleme

 

 

Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dâhil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

 

Biraz uzun ve karışık bir tanım. Fakat ticari hayatın içinde isek, ne anlama geldiğini özümsememiz gerekiyor.

 

Bir mal ya da hizmeti üretiyorsak, satışa arz ediyorsak marka haklarına ilişkin bilgi sahibi olmamız şart.

 

Aksi yaptığımız yatırımın ve emeğin boşa gitmesine hatta yargılanmamıza sebep olabilir.

 

Başlangıç noktamız, uzun vadeli bir yatırım için, başkasının aynı mal ya da hizmet için kullanmadığı bir markayı seçmek olmalı.

 

Türk Patent ve Marka Kurumunun sitesinde herkes marka araştırması yapabiliyor. Fakat “nice sınıfları” içerisinden bize uygun olan sınıfları seçmeliyiz.

 

Seçtiğimiz sözcük, seçtiğimiz mal ya da hizmet sınıfı için başkası tarafından tescil edilmemiş ya da önceden tescil için başvuru yapılmamış olmalı.

 

Bu aşamayı başarı ile geçerse seçtiğimiz sözcük, arama motorları üzerinden internette arama yapıp, sözcüğün kullanılmadığına emin olmak yerinde olur.

 

Zira tescil olmasa dahi öncelikli kullanım varsa ileride sorun yaşayabiliriz.

 

Bir başkası tarafından kullanılmayan bir sözcük seçtiğimize emin olduktan sonra ise marka tescil sürecine gecikmeksizin başlamak gerekiyor.

 

Bunun için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapıyorsunuz.

 

Sürecin benzerlik araması, ilan, itiraz olması halinde inceleme süreçleri var. Dolayısı ile gecikmeksizin başvuru önemli, süreç zaten uzun.

 

Başkasının markasını ya da ayırt edilemeyecek kadar benzerini kullanmanın cezai müeyyidesi de var. Dolayısı ile tescil ile markanızı ciddi bir koruma altına alıyorsunuz.

 

Burada sizin tescil ettirdiğiniz bir sözcüğü bir başkasının farklı bir mal ya da hizmet sınıfı için tescil ettirebileceğiniz bilmek önemli. O nedenle başlangıçta kullanmayı düşündüğünüz tüm sınıflarda başvuru yapmakta fayda var.

 

Marka haklarına ilişkin bilgi sahibi olmak cezai müeyyide ile karşılaşmamak açısından önemli.

 

Marka haklarına ilişkin bilgi sahibi olmak tazminat ile karşılaşmamak açısından önemli.

 

Marka haklarına ilişkin bilgi sahibi olmak emeğinizin ve yatırımınızın boşa gitmemesi açısından önemli.

 

 

01.
Copyright © 2020. Tüm Hakları Saklıdır. Kopyalanması, çoğaltılması ve dağıtılması durumunda yasal haklarımız kullanılacaktır.
ÜSTE ÇIK