PAYLAŞ
KAYDIR

BLOG

HUKUK FAKÜLTESİ TERCİH ETMELİ Mİ?

  • 443 Görüntüleme

YKS tercihleri yapılacak. Lisans öğrenimi tercihi, hayattaki en kapsayıcı tercihlerden biri. Seçiminizin sonuçları ile çok uzun yıllar geçiriyorsunuz.

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyecekler.

Hukuk Fakültesi de çok geniş bir puan aralığında tercih imkânı sunuyor.

Hukuk Fakültesi tercih edilmeli mi?

1999 Yılında bu tercihi yapmışken, neler değişti neler değişiyor. Ne bekleyip ne buluyorsunuz paylaşmak istedim.

Hukukçular olarak esasen gelmeyin istiyoruz. Kontenjanların bu denli artmasından özellikle avukatlık mesleğine giriş için sınav uygulaması olmaksızın ruhsat alınıp staja başlanabilmesinden şikayetçiyiz. Sınav uygulaması kanunlaştı. Fakat o kadar uzun süre konuşulup sonunda ertelenerek kanunlaştı ki tekrar ertelenebileceğini düşünüyoruz.

Mesleki beklentilerimiz de dâhil çok fazla şeyin değişmesinin sorumlusu öncelikle hukuk fakültelerinin ve kontenjanlarının sayılarındaki beklenmedik artışlar.

Tercih yaparken göz önünde bulundurmanız gerekenlerden biri de bu. Mesleklerin bugününü değil geleceğini öngörebilmek.

 

Kendimizi tanıyıp, beklentilerimizi ve isteklerimizi derinliğine anlamakta da fayda var.

 

  • İş bir anlamda faturalarınızı ödemek için yaptığınız şeydir. Hayatınızı idame ettirmek için çalışmak zorunda olmadığınız sürece bu böyledir. Aldığınız eğitim sonucu iş olanaklarını ve kazanç aralıklarını ve bu olanaklara ulaşma şanslarını net bir şekilde tespit etmek gerekir.
  • Aynı kazanca sahip pek çok meslek ya da iş olabilir. Tahmin etmediğiniz sektörler, tahmin etmediğiniz gelirleri getiriyor olabilirler. Özellikle ustalık/sanat gerektiren işler böyledir. Maddi kazancı dışında gününüzü ne yaparak geçirmek istiyorsunuz? Çalışma saatleriniz, sorumluluğunuz, aldığınız riskler nasıl olacak? Kendinizi sürekli geliştirmeye hangi ölçüde devam edebileceksiniz? Çalışacağınız alanda rekabet nasıl?
  • Yaptığınız iş size nasıl bir manevi tatmin getirecek. Maslow hiyerarşisinde değerler ihtiyacına ya da kendini gerçekleştirmeye sıra geldiğinde işiniz bunu ne ölçüde karşılayacak?
  • Yapacağınız işe/mesleğe ilişkin yaşadığınız toplumdaki algı nasıl? Bunu çok önemseyecek misiniz? Diğer koşullar arasında hangi sırada yer alacak?

 

Hukuk fakültesi tercih etmeden önce bu tercihi tam olarak hangi meslek mensubu olmak için yaptığınızı da değerlendirmenizde fayda var.

 

              Hâkim ya da Cumhuriyet Savcısı olmak: Hukuk Fakültesinde lisans öğrenimi aldıktan sonra tercih edebileceğiniz başlıca mesleklerden. Toplumun adalet anlayışının, sizin bilginiz, tecrübeniz, vicdanınız üzerine inşa edilmesi demek. Sorumluluğu ağır fakat toplumsal karşılığı yüksek mesleklerden. Hukuk Fakültesini tercih etme sebebiniz bu meslekler olacaksa, mezun olduğunuzda yazılı sınavı ve mülakat aşamasını geçerek atanmanız gerekli. Henüz staj aşamasında ücret almaya başlıyorsunuz. Bu ailenizden destek almadan geçinmeye başlamanız anlamına gelir. Yazılı sınavda da, mülakatta da mezun olduğunuz hukuk fakültesine ilişkin bir değerlendirme yapılmıyor. Bu anlamda fakülte ya da şehir seçimi olmazsa olmaz değil, kendinizi nasıl yetiştirmek istediğinize bağlı bir değişken.

             Yazılı sınavı geçmelisiniz ve bu çalışma disiplininize bağlı, mülakat ise kontrolün tamamen elinizde olmadığı bir tecrübe. Yazılı sınavı geçip mülakatta başarılı sonuç alamamak hayal kırıklığına sebep olabilir. Birden fazla kez deneme şansına sahipsiniz. Sonrasında ise saygın bir devlet kadrosunun sahibi olacaksınız. Staj döneminin ardından kura töreni ile görev yapacağınız yer belirleniyor. Atama ve nakil yönetmeliğine göre meslek hayatınız boyunca çeşitli illerde çalışıyorsunuz. Belli yıl aralıkları ile birden fazla ilde görev yapmak tüm kamu çalışmalarında olduğu gibi bu mesleklerinde zorlu yanı.

 

               Maaşınız çalışma performansınıza, yeterince işe alıp almamanıza ya da şansa göre azalıp artmıyor. Kamu çalışmalarının en iyi taraflarından biri bu. Ama aynı zamanda kazancın sınırları olduğu olduğu ve belli bir limitin üzerine geçemeyeceğini de ifade ediyor. Vicdani yükü en yüksek mesleklerden. Düzenli bir hayat gerektiriyor. Bir taraftan da bunlar sizin elinizde olan değişkenler. Ailenizin mesleği ya da çevresi gibi etki edemeyeceğiniz unsurlar en azından avukatlık mesleğinde olduğu kadar başarınıza etki edemiyor. Farklı bir ile tayin olma zorluğu ise ise emekli olana kadar göz önünde bulundurmanız gereken bir husus.

 

               Hukuk Fakültesi adli ve idari yargıda hâkimlik sınavlarına girebildikleri gibi kaymakamlık sınavlarına da katılabiliyorlar. Bu da saygınlığı ve sorumluluğu yüksek bir diğer seçenek.

 

                                                                                                                       

            

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01.
Copyright © 2020. Tüm Hakları Saklıdır. Kopyalanması, çoğaltılması ve dağıtılması durumunda yasal haklarımız kullanılacaktır.
ÜSTE ÇIK